Археологически проучвания в североизточната част на Археологически резерват „Августа Траяна-Верея-Стара Загора”
Мария Камишева, Величка Мартинова
Обектът попада в североизточната част на укрепената територия на Августа Траяна-Верея, в УПИ XII-1604а, ул. „Цар Иван Шишман” 76, кв. 32 по плана на Стара Загора, в близост до северната крепостна стена.
Археологическите проучвания се провеждат с Разрешение за спасително археологическо проучване No. 390/2021 г. с научен ръководител Мария Камишева и зам. ръководител Величка Мартинова, и двете от РИМ-Стара Загора.
Установени са три строителни периода:
I ПЕРИОД – АНТИЧЕН. Структурите от този период се установяват под пода на съвременната къща. Регистрирани са няколко помещения в сграда с масивни зидове с ширина 0,77 м. Те са изградени от ломени камъни, споени с жълтеникав хоросан. Тези структури не са проучвани и те ще бъдат изследвани през следващият археологически сезон.
II ПЕРИОД – КРАЯ НА XI – XII ВЕК. В проучвания терен се разкри некропол, от който до момента са проучени 6 гроба (обр. 2). Поради по-късните вкопавания от следващите епохи, голяма част от тях са разрушени. От запазените в анатомичен порядък скелети, два са ориентирани изток-запад с глава на запад и принадлежат на млади индивиди. Те не са положени в изкопана за целта гробна яма, а се откриват в разрушенията на античните зидове (гроб 2 и гроб 5). Гроб 6 принадлежи на индивид, положен в предварително изкопана гробна яма, с ориентация северозапад-югоизток, с глава на северозапад. Останалите три гроба са засечени частично, като при гроб 1, костите бяха разпръснати върху струпване от ломени камъни. Гроб 3 е ситуиран върху зид, в който е изкопано пространство в ъгъла (обр. 3), а от гроб 4 е запазен само черепа. В четири от случаите (гроб 1, 2, 3 и 4), в гробовете се откриват находки – стъклени мъниста, бронзови обеци и бронзови гривни.
Освен некропола, в източната част на терена, се засече съоръжение с голяма наситеност на керамика от този период. Неговото проучване предстои през следващия сезон.
III ПЕРИОД – КРАЯ НА XVIII – XIX ВЕК В западната част се разкри голямо пространство с калдъръмена настилка, в която ясно се открояват няколко улея, които се събират в южната част на терена (обр. 1). Вероятно става дума за „кьоше“ от уличната планировка по това време. Настилката е с денивелация от север-запад към юг-югозапад. Калдъръмът е изпълнен от дребни и средни ломени и речни камъчета, като само улеите са оформени с големи и средни ломени камъни. Той е положен върху пласт от чакъл, пясък и дребни фрагменти от строителна керамика. Неговата цялост е нарушена на много места. Вероятно по същото време, той е нарушен от сграда с почти квадратен план, която е възможно да бъде и магазин.
В източната част са разкрити няколко сгради, които са изградени от ломени камъни, споени с кал. Едната е с почти квадратна форма (3,35 х 2,92 м вътрешни размери) и може би трябва да се свърже с изграждането на калдъръма. Другата сграда се засича в северозападната част, като частично я разрушава. Тя е ситуирана по източната част на проучваният терен.
Разкриха се и няколко структури, които могат да се отнесат към периода КРАЯ НА XIX – XX ВЕК – две ями, едната от които разположена по южната линия на имота и със сигурност използвана за септична, а другата в централната източна част, запълнена с материали от втората половина на ХХ век. По северната линия на имота, в неговата източна част и непосредствено до зида на съвременната къща, бе разкрит кладенец, от който метална тръба отвежда водата в южна посока, до специално оформена чешма.