УПИ XXV-3480, кв. 42, ул. "Железни врата" 42
по регулационния план на Стара Загора
Разкопките са проведени на площ от 180 м2, като остава непроучена площ в северозападната част на обекта, поради извършените от строителя укрепителни дейности за съседната паянтова къща. В проучената площ са открити останки от жилище от римската епоха, няколко водопровода, две ями от османския период (след ХVІІІ в.), а в СЗ ъгъл на обекта е разкрит пласт от ХІ-ХІІІ в, вероятно от опожарено жилище от кирпич.
Проученото жилище от римската епоха има два строителни периода регистрирани от зидове с хоросанова и калова спойка. Входът на жилището е от юг. Влизането се е осъществявало през мраморен праг и двукрила врата с шир. 1,22 м. От коридор с размери 2,50х5,10 м се е влизало в две помещения, съответно от изток и запад. Ширината на източното помещение е 5,9 м, без да може да се проследи някакъв разделителен зид. Помещението, западно от коридора е с шир. 2,5 м, като на 3,5 м от югозападния ъгъл на това помещение е открита страница на вход. За втора редица помещения от север е открито продължение на западния зид на коридора, което също е изградено от ломени камъни на хоросанова спойка. Преправка в жилището е установена и на южния зид на помещението от югоизток. Според откритите в незначително количество материали – предимно керамика сградата може да се датира към периода от началото на ІІІ-ІV в.
В североизточния ъгъл на имота е разкрит част от зид на антична сграда. Тя е изградена в смесен градеж – ломени камъни и тухли. Тази част от сграда има полукръгла форма в план с дебелина на стената от 0,90 м и запазена височина 0,60 м. Разкрити са три водопровода, изградени от глинени тръби, които са свързани с останките от тази сграда. По-голямата част от нея остава в съседните имоти, което затруднява нейната идентификация и прецизна датировка. Най-вероятната хипотеза след тази фаза на проучване е, че се отнася за разкриване на част от банска постройка.
Мария Камишева