2015 г. - АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ПРОУЧВАНИЯ В АРХЕОЛОГИЧЕСКИ РЕЗЕРВАТ „АВГУСТА ТРАЯНА – ВЕРЕЯ – СТАРА ЗАГОРА” УПИ V3233, КВ. 6601, БУЛ. „М. МЕТОДИ КУСЕВ 55 ПО ПЛАНА НА СТАРА ЗАГОРА

научен ръководител: Мария Камишева

 

Обектът попада в северната част на резервата „Августа Траяна – Верея – Стара Загора“. През 2004 г. под ръководството на н. с. Красимир Калчев, западно от него е проучена раннохристиянска базилика и съоръжение, изградено от два реда каменни блокове. То е интерпретирано от проучвателя като храм. След провеждане на проучванията се разкри изцяло съоръжението в западната част, част от улица – кардо и прилежащата към нея сграда от изток с много добре изграден портик. Регистрирани са четири строителни периода.

Първи период. Края на II–средата на IV в. Храма е изграден от големи каменни блокове. Стените са запазени на височина 1,82 м. Сградата е била отворена от изток. В горната си част е оформена с фронтон, чиято лицева страна е украсена с щит. Вътрешния размер на храма север-юг е 6,48 м. Подът е изграден от обработени мраморни блокове. Северно и източно е оформен канал, събиращ дъждовната вода. Може да се предположи, че в храма е почитан императорския култ, имайки предвид откриването на два надписа на латински език:

“На първия сред младежите Галерий Валерий Максимиан, най-знатен цезар, (издигна) Емилий Александър, пресъвършен мъж, управител на провинция тракия, отдаден на неговата божественост и величие”(запазен изцяло)

“На първия сред младежите Флавий Валерий Констанций, най-знатен цезар, (издигна) Емилий Александър, пресъвършен мъж, управител на провинция тракия, отдаден на неговата божественост и величие”(запазен фрагментарно)

Надписите се датират около 303 г.

Източно от храма се развива антична улица – cardo, с ширина 8,80 м. Тя е изградена от големи каменни плочи. Под уличното платно е разположен засводен водопровод с посока североизток-югозапад.

Античната улица в източна посока завършва с тротоар, след който се развива покрит портик. Вероятно изграждането му трябва да се свърже с откритите два фрагмента от архитрав с надпис в който се споменава:

„[……съоръжи колоните/портика от храма] на Хермес чак до широката улица, отвеждаща към одеона, на [свои разноски]“. Според начина на изписване той се отнася към първата половина на III в.

Източно от портика се развива сграда, чийто вход е оформен с големи мраморни блокове. В пространството му, от северна и южна страна са поставени два профилирани блока.

Разрушенията, както в храма, така и по уличното платно и сградата от изток, трябва да се обяснят с регистрираните на няколко места в града земетресения в средата на IV в., когато голяма част от водоснабдителната и пътна мрежа, както и значителна част от сградите са разрушени.

Втори период. Средата на IV–края на VI в. По цялото трасе на уличното платно са извършени преустройства. Част от плочите са премахнати и са изградени нови трасета на водопроводи от глинени тръби и канали от тухли. Засводения водопровод е разрушен на няколко места и засводяването не е възстановено.

Нивото на уличното платно е повдигнато с трамбовка от пясък, дребни камъни, мраморни фрагменти и строителна керамика.

Останките от храма са превърнати във водохранилище, за което говори измазването на фугите с хидрофобен хоросан, регистрирано и при проучванията през 2004 г. Храма от изток е затворен с архитектурни елементи – архитрав, корнизи, фронтон.

Трети период. XII–XIV в. Водохранилището е продължило да функционира поне до XIII в., когато над него е изграден солиден канал с посока северозапад-югоизток, преминаващ през цялата дължина на парцела. В средата му, той се разклонява U-образно.

Четвърти период. XVI–XVIII в. Към този период се отнасят две ями, водопроводи от глинени тръби и една сграда.

2015 г. - АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ПРОУЧВАНИЯ В АРХЕОЛОГИЧЕСКИ РЕЗЕРВАТ „АВГУСТА ТРАЯНА – ВЕРЕЯ – СТАРА ЗАГОРА”  УПИ V3233, КВ. 6601, БУЛ. „М. МЕТОДИ КУСЕВ 55 ПО ПЛАНА НА СТАРА ЗАГОРА
2015 г. - АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ПРОУЧВАНИЯ В АРХЕОЛОГИЧЕСКИ РЕЗЕРВАТ „АВГУСТА ТРАЯНА – ВЕРЕЯ – СТАРА ЗАГОРА”  УПИ V3233, КВ. 6601, БУЛ. „М. МЕТОДИ КУСЕВ 55 ПО ПЛАНА НА СТАРА ЗАГОРА
2015 г. - АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ПРОУЧВАНИЯ В АРХЕОЛОГИЧЕСКИ РЕЗЕРВАТ „АВГУСТА ТРАЯНА – ВЕРЕЯ – СТАРА ЗАГОРА”  УПИ V3233, КВ. 6601, БУЛ. „М. МЕТОДИ КУСЕВ 55 ПО ПЛАНА НА СТАРА ЗАГОРА

постоянна експонация

Конференцията ще се проведе на 16 септември 2025...
Изложбата гостува от Регионален археологически...

Къща музей Градски бит - XIX век е адаптирана за хора с увреждания

 

 

ИГРА: Наредете пъзела!

Играйте... Наредете пъзела!