2015 г. - АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ПРОУЧВАНИЯ В АРХЕОЛОГИЧЕСКИ РЕЗЕРВАТ „АВГУСТА ТРАЯНА – ВЕРЕЯ – СТАРА ЗАГОРА” УПИ V3387, КВ. 1005 (СТАР УПИ XVI3131, КВ. 1), БУЛ. „ГЕН. СТОЛЕТОВ” 48 ПО ПЛАНА НА СТАРА ЗАГОРА

научен ръководител - Мария Камишева

 

Обектът попада в западната част на резервата „Августа Траяна – Верея – Стара Загора“ и западно от вестибюла на термите на Августа Траяна. През 2013 г. във вестибюла са проведени археологически проучвания, където е разкрита антична подова мозайка с обща площ около 200 м2, с датировка края на II–първите десетилетия на III в. Под мозайката са регистрирани канали. В една от екседрите към вестибюла е запазен фрагмент от стенопис. След провеждане на проучванията са регистрирани четири строителни периода.

Първи период. Края на II–средата на IV в. През този период в централната част на обекта е изградена сграда, от ломени камъни от жълт травертин, споени с хоросан. Помещението е с размери 6,70х4,60 м, като нейната южна стена не е разкрита.

В източната част на обекта се разкри масивен зид. Той е с посока север-юг. Изграден е от ломени камъни, споени с розов хоросан. В горната си част е подравнен с тухли. Има ширина 1,70 м и разкрита дължина 6,90 м. В най-южния му край е оформено двойно засводяване, изградено от тухли. Зидът е фундиран дълбоко в стерилния терен. Проучването му не можа да се извърши напълно, поради факта, че той преминава в съседния парцел от юг и под уличната регулация от север. Най-вероятно това трябва да се тълкува като част от термите на Августа Траяна. Зидът пресича две трасета на водопроводи, изградени от глинени тръби, които са с посока североизток-югозапад.

Вероятно към този период трябва да се отнесе и каменната „настилка”, която се открива на дължина 4,70 м и ширина 1,88 м само в централната част на парцела. Тя е изградена от един ред плочести камъни и е съобразена с масивния зид.

Втори период. Средата на IV–края на VI в. През този период сградата коментирана по-горе, е претърпяла преправка (вероятно наложена от някакво разрушение). В северозападния и ъгъл е поставен мраморен блок за оформяне на ъгъла. В северна посока сградата е разширена, като по всяка вероятност е оформено още едно помещение. В този период пространството, обект на проучването, е изпълнявало по-скоро стопански функции. Разкрити са три вкопани питоса, както и една яма в която вероятно е бил поставен питос, но по-късно е изваден. В източната част, перпендикулярно на масивния зид, е долепен на фуга друг, който е изграден от много добре обработени правоъгълни камъни, споени с калов разтвор. Той е с дължина 4,70 м и ширина 0,60 м. В пространството, където можеше да се извърши проучването, се откриха животински кости, които са равно отрязани. Вероятно тук е имало производство на костени изделия.

В парцела по това време са изградени една утаителна шахта с размери 0,55х0,58 м, както и множество водопроводи от глинени тръби.

Трети период. XII–XIV в. През този период сградата в централната част на парцела продължава да бъде използвана, като в западна и северна посока до нея са долепени зидове от ломени камъни, споени с калов разтвор. В западна посока вероятно е имало навес, съдейки по правоъгълния камък с оформен в средата му отвор. В южната част на парцела бе регистрирана яма, запълнена с фрагментирана керамика и животински кости.

Четвърти период. XVI–XVIII в. Този период е свързан с изграждането на стария конак на Ески Заара. Неговия зид преминава през целия парцел в посока изток-запад, като разрушава зидовете на сградата от първия период и надкрачва масивния зид. За изграждането му са използвани много антични архитектурни детайли. Като сполия в него бе открит и надпис на старогръцки език:

„Тук съзираш най-предания на императора и превъзходния във военното дело Марциан, претворен в образ чрез изкуството на бронзовите изваяния. А (статуята) постави неговият приятел градоначалникът, получил по волята на съдбата същото име като своя приятел.

Щастливо” Новооткритият надпис трябва да се датира през 267-268 г.

На обекта бе проучено и едно гробно съоръжение. Разположено е непосредствено до зида с посока север-юг, главата на север. Покрит е три тегули, които по единия си дълъг край са подпрени на зида. От изток и юг до тегулите са поставени камъни за да ги подпират. Дължината на покритието е 1,90 м, а ширината 0,40 м. Погребението е извършено чрез трупополагане. Главата е на север, наклонена към лявото рамо. Ръцете са прави до тялото. Китките скръстени при таза. Гръбначният стълб е разместен. До левия хълбок се разкри част от железен пирон. Краката са събрани при ходилата. Гробен инвентар няма. Гробното съоръжение не може да се свърже с конкретен период.

 

 

2015 г. - АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ПРОУЧВАНИЯ В АРХЕОЛОГИЧЕСКИ РЕЗЕРВАТ  „АВГУСТА ТРАЯНА – ВЕРЕЯ – СТАРА ЗАГОРА” УПИ V3387, КВ. 1005 (СТАР УПИ XVI3131, КВ. 1), БУЛ. „ГЕН. СТОЛЕТОВ” 48  ПО ПЛАНА НА СТАРА ЗАГОРА
2015 г. - АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ПРОУЧВАНИЯ В АРХЕОЛОГИЧЕСКИ РЕЗЕРВАТ  „АВГУСТА ТРАЯНА – ВЕРЕЯ – СТАРА ЗАГОРА” УПИ V3387, КВ. 1005 (СТАР УПИ XVI3131, КВ. 1), БУЛ. „ГЕН. СТОЛЕТОВ” 48  ПО ПЛАНА НА СТАРА ЗАГОРА
2015 г. - АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ПРОУЧВАНИЯ В АРХЕОЛОГИЧЕСКИ РЕЗЕРВАТ  „АВГУСТА ТРАЯНА – ВЕРЕЯ – СТАРА ЗАГОРА” УПИ V3387, КВ. 1005 (СТАР УПИ XVI3131, КВ. 1), БУЛ. „ГЕН. СТОЛЕТОВ” 48  ПО ПЛАНА НА СТАРА ЗАГОРА

постоянна експонация

Конференцията ще се проведе на 16 септември 2025...
Изложбата гостува от Регионален археологически...

Къща музей Градски бит - XIX век е адаптирана за хора с увреждания

 

 

ИГРА: Наредете пъзела!

Играйте... Наредете пъзела!