научен ръководител: Атанас Атанасов
Във връзка с реализирането на инвестиционно намерение в урегулиран поземлен имот №-601 от кв. 8301, получих разрешение № 384/24.09.2015 г. от НАИМ при БАН за извършване спасително археологическо проучване в терена отреден за застрояване. Проучвателните дейности започнаха на 25.09.2015 г. Теренът отреден за работа се намира на запад от ул. Х. Д. Асенов, извън крепостните стени на Августа Траяна, в зона Б на резервата. В близост до парцела в североизточна посока в предишни години са проучени гробни съоръжения, които са част от югозападния некропола на Августа Траяна.
На мястото отредено за работа е съществувала бивша бензиностанция на Петрол за битова нафта, която е премахната, но нейната цистерна все още се намираше заровена в центъра на парцела. При полагането на цистерната културният пласт е изцяло изчерпан. При нейното изваждане в центъра на терена се отвори пространство, което изцяло е лишено от археологически останки. В този парцел освен цистерната преди втората световна война е изградено бомбоубежище, което заема източната половина на терена. Стените му са изградени от ломени камъни с хоросан, а купола е от стомaнобетон. Основите на бункера отново са вкопани в здравия терен, като по този начин са разрушили културните пластове.
По време на спасителното археологическо проучване се разкриха и проучиха 18 боклучни ями от XVIII–XIX в., които са запълнени с фрагментирана битова керамика от този период, животински кости и въглени. Някои от ямите разрушават гробни съоръжения, какъвто пример има от гроб № 1, 4 и 6. Ямите се откриват по цялата площ на парцела, като са повече в южната половина. На цялата проучвана площ се разкриха 9 гробни съоръжения, както и при ямите тяхната концентрация е по-голяма в южната половина, само гроб № 8 е разположен в северната част на парцела. Осем от гробовете представляват вкопани в здравия терен ями, като при четири от тях съществува покритие на гробната яма с тегули, при други четири скелетът е положен в ямата без покритие. Последният е зидан гроб с тухли, който е разположен в коридора на бункера, но за съжаление, точно този факт е благоприятствал неговото разрушаване. При откриването му липсва покритието, а във вътрешността на гробното съоръжение не намерихме никакви археологически материали, а само отделни костици в неанатомичен порядък. За наше съжаление само в един от гробовете (Гроб № 8), беше открит гробен инвентар – изцяло запазена луковична фибула в много добро състояние, която може да се датира през IV–V в. В другите осем гроба липсва гробен инвентар. В осем от гробовете използваният ритуал е трупополагане в анатомичен порядък с глава на запад, а в един е „кремация“, като в последния костиците не са запазени. Размерите на гробните ями варират, като при тези с трупополагане са съобразени с размерите на мъртвеца. На базата на гробните съоръжения и посоката, по която са ориентирани телата останалите гробове най-общо могат да се отнесат към IV в.