2016 г. - АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ПРОУЧВАНИЯ В АРХЕОЛОГИЧЕСКИ РЕЗЕРВАТ „АВГУСТА ТРАЯНА – ВЕРЕЯ – СТАРА ЗАГОРА” ИЗТОЧЕН НЕКРОПОЛ НА АВГУСТА ТРАЯНА

научен ръководител: Мария Камишева

 

Обектът попада северно от района на регистрирания източния сектор от некропола на Августа Траяна. При проведените през 1984 г. проучвания са открити 16 гроба, датирани в периода II-III в.

Разкрити са общо четири гробни съоръжения. Две от тях представляват обикновена гробна яма, в единия случай покрита с тегули.

Другите два гроба са изградени от мраморни плочи, ориентирани са по дългата си ос Северозапад-Югоизток. Вкопани са в стерилния терен и са покрити с по две мраморни плочи.

ГРОБ 2 е с вътрешни размери 2,09 х 1,20 м, като дълбочината му варира от 0,95 м до 1,11 м. Подът е изработен от тухли с розов хоросан. В средната и северната част подовото ниво е разбито, вероятно в края на ХХ век. Според антропологичния анализ  откритите кости принадлежат на дете между 9 и 14 г., както и на най-малко 6 израстнали индивида-2 мъже, една жена и 3 неопределени.

ГРОБ 3 е с вътрешни размери 2,10 х 1,12 м, като дълбочината му варира от 1,16 м до 1,10 м. Подът е оформен с мраморни плочи, на места пространството между тях е запълнено с тухли. В гроба се откриха останките на общо 9 индивида, като последният е в анатомичен порядък в западната част на съоръжението. Положен е в изпънато положение, ръцете са изпънати около тялото. Той принадлежи на мъж около 22-24 години, с височина около 1,67 м. Останалите кости са събрани по източната дълга страна, като са натрупани един върху друг. Под струпаните кости се разчисти скелет, видимо в анатомичен порядък, с ръце скръстени на корема. Той принадлежи на жена около 20-25 годишна възраст, с височина около 1,77 м. Сред останалите препогребани кости се откриват останки от още 7 индивида-един в юношеска възраст от мъжки пол; трима от мъжки пол и три от женски пол.

Гроб 2 и Гроб 3 могат да се причислят към типа каменни гробни съоръжения, от който в югоизточния некропол на Августа Траяна са открити 19. Те са използвани за фамилни гробници. Най-ранните се отнасят към втората четвърт на II в., като се използват до средата на IV в. Тази датировка се потвърждава и при откритите в източния некропол, като датировката на новооткритите гробни съоръжения трябва да се прецизира в периода края на I–началото на IV век.

2016 г. - АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ПРОУЧВАНИЯ В АРХЕОЛОГИЧЕСКИ РЕЗЕРВАТ  „АВГУСТА ТРАЯНА – ВЕРЕЯ – СТАРА ЗАГОРА” ИЗТОЧЕН НЕКРОПОЛ НА АВГУСТА ТРАЯНА
2016 г. - АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ПРОУЧВАНИЯ В АРХЕОЛОГИЧЕСКИ РЕЗЕРВАТ  „АВГУСТА ТРАЯНА – ВЕРЕЯ – СТАРА ЗАГОРА” ИЗТОЧЕН НЕКРОПОЛ НА АВГУСТА ТРАЯНА
2016 г. - АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ПРОУЧВАНИЯ В АРХЕОЛОГИЧЕСКИ РЕЗЕРВАТ  „АВГУСТА ТРАЯНА – ВЕРЕЯ – СТАРА ЗАГОРА” ИЗТОЧЕН НЕКРОПОЛ НА АВГУСТА ТРАЯНА

постоянна експонация

Конференцията ще се проведе на 16 септември 2025...
Изложбата гостува от Регионален археологически...

Къща музей Градски бит - XIX век е адаптирана за хора с увреждания

 

 

ИГРА: Наредете пъзела!

Играйте... Наредете пъзела!