Археологически проучвания в АР „Августа Траяна - Верея - Стара Загора”
Физкултурен салон в двора на II-ро Основно училище „П. Р. Славейков” през 2021 г.
Мария Камишева, Атанас Атанасов
Обектът попада в западната част на укрепената територия на Августа Траяна, непосредствено над форумния комплекс при западната порта. Проучванията се провеждат от 2020 г. във връзка с инвестиционни намерения на Община Стара Загора за изграждане на физкултурен салон. Проучената площ през двата археологически сезона е 695,40 м2.
Потвърдиха се наблюдения за наличието на четири строителни периода:
I СТРОИТЕЛЕН ПЕРИОД: СРЕДАТА НА II-СРЕДАТА НА III ВЕК.
Останките от този строителен период се откриват основно в северната половина на терена. През сезон 2020 г. в северозападната част бе проучен зид с ширина 0,64 м и бе изказано предположение, че тук е имало помещение с частично запазени източна и южна стена. През този сезон се установи, че предполагаемата южна стена не се отнася към тази сграда, а вероятно принадлежи към втория период, като при изграждането и са използвани камъните от жълт травертин от първия. По протежението на открития през сезон 2020 г. зид, но в южната половина на проучвания терен се документира основа на зид, запазен в един, до два реда камъни, вкопани в скалистия терен. Открива се фрагментарно и е трудно да се установи точна планировка. Общата му дължина е 5,90 м, а ширината им - 0,64 м. Голяма част от зида е бил демонтиран изцяло, като в една част личи легло, вкопано в скалистия терен, което е перпендикулярно на коментирания по-горе зид и продължава в източна посока.
В североизточния ъгъл на терена също се разкрива помещение от този период. То е с размери 4,14 х 3,78 м, като ширината на зидовете е 0,50 м. Интересно в случая е откриването на четири дупки от колове, от които едната попада върху трасето на западния зид от тази сграда. Коловете са ограждали пространство с неправилна четириъгълна форма и ≈ размери 2,00 х 2,30 м. Около основата на единия кол се забелязва оформяне на правоъгълно пространство, с опалени ръбове и размери 1,00 х 1,40 м. Вероятно става дума за изграждане на навес, който вероятно е свързан със сградата.
II СТРОИТЕЛЕН ПЕРИОД: ВТОРАТА ПОЛОВИНА НА III-VI ВЕК.
През този период в проучвания терен е изградена сграда с масивни зидове, ситуирана в западната част на проучвания терен, част от която проучена през 2020 г. В края на проучванията през 2021 г. са установени общо 8 помещения, като само 3 са изцяло разкрити. Останалите попадат под западния и южния профил на обекта. Ширината на зидовете е 0,68 м. Изградени са от ломени камъни и тухли, споени с розов хоросан. Мястото на входовете са оформени с тухли. Някои от входовете са със специално изработени прагове.
По северната линия на сградата са установени три помещения. Най-западното се развива под западния профил и под улица Х. Д. Асенов. Разкрита е източната му стена и много малка част от северната. Следващото помещение на изток е с размери 6,48 х 3,20 м. Вероятно е имало вход от юг, който в края на този период е бил преправен. Цялата му северна стена е демонтирана. В средата на източната стена е оформен вход, като за праг е използван профилиран мраморен елемент. Входът е с ширина 1,40 м, като е бил снабден с двукрила врата, отворите, за която личат в двата края на мраморния праг. В края на периода входът е бил стеснен до 0,90 м, като вероятно вратата вече е била еднокрила. По същото време, подът му е бил оформен с глина, която на места е опалена. През коментирания вече вход се влиза в североизточното помещение. То е с размери 6,48 х 4,90 м. Регистрираха се разрушения в северозападния и югоизточния ъгъл, като на места зидовете са изцяло демонтирани. Северната му стена е измазана от външната страна в основата на фундирането. Възможно е по същото време да е изграден и едноредовия зид (?) от ломени камъни от жълт травертин, изграден северно от тези помещения. Той е на разстояние 1,52 - 1,80 м от северните зидове на сградата и е с дължина 6,60 м. Възможно е в случая става дума за своеобразен дренаж, който да не позволява на дъждовните води да достигат пряко до основите на сградата. Поради същата причина вероятно е и коментираното по-горе измазване на северната стена.
Южно от трите помещения са оформени две издължени, правоъгълни, като западното попада в терен, който не е предвиден за проучване. От него са засечени изцяло източната стена и частично северната и южната. Размерите му в това положение са 15,52 х 1,72 м. В източната стена са оформени три входа, от които два в края на периода са запълнени. Възможно е отново в края на периода, в северната му част да е оформена структура от мраморни елементи и тухли, която към момента не може да се интерпретира, поради малката и проучена част. Второто - източно помещение е с размери 15,52 х 3,20 м. Неговата южна стена и северна половина на източната стена са разрушени от структури от следващите периоди. Входът към него е бил от запад, през описаното по-горе помещение. В края на периода, когато е извършено запълването на най-северния вход, помещението е преградено със зид, изграден от ломени камъни и тухли, споени с кал, който започва от мястото на входа. В този си вид новото помещение е с размери 3,20 х 2,60 м, като в югоизточния му ъгъл е ситуиран питос.
Южно от двете правоъгълни помещения се развиват други две. Северното е с размери 7,50 х 5,36 м, като част от западната и северната му стени са разрушени от по-късни влизания. Не може да се установи къде е бил входът му. Другото помещение попада в голямата си част под южния профил на обекта. В сегашния си вид е разкрито в размери 7,50 х 1,60 м. Вероятно входът му е бил от запад. Източно, до последното описано помещение, се развива друго, но в източната си част е разрушено, а в южната попада под профила. От него е проучен само северозападният ъгъл, като в края на периода, до западната стена на помещението, е долепен друг зид от ломени камъни, споени с кал. Той е с ширина 0,44 м.
В източната половина на терена не се откриват други структури от този период. Вероятно това трябва да се обясни с факта, че може би става дума за вътрешен двор в инсула. Като допълнителен аргумент за това е измазването на източното лице на най-източния зид в долната част, оформяйки пространствата около камъните в зида с мазилка, както и обмазването на външната част на зидовете в североизточния ъгъл и източната стена. Само в тази половина от проучвания терен се откриват и структури свързани с водоснабдяването - шахта, зидан канал, както и няколко трасета на водопроводи от глинени тръби.
III СТРОИТЕЛЕН ПЕРИОД: КРАЯ НА XI-XIV ВЕК.
От този период за двата археологически сезона, са проучени общо три жилищни сгради, 12 зърнохранилища, 3 съоръжения за производство на негасена вар, както и 3 ями за отпадъци.
Под югозападния и ъгъл на сградата, ситуирана в северната част на терена и проучена през 2020 г. се развива по-ранен зид, който се явява част от сграда, съществувала на това място преди вече коментираната. Нейната източна стена се засича в южна посока, като от нея е запазена малка част от югоизточния ъгъл. размерите и условно могат да се определят: 6,60 х 8,60 м. В южна посока и близо до югоизточния и ъгъл, се проследява още един зид с дължина 3,80 м, който вероятно също е част от сграда, но поради голямата фрагментарност не може да се определи в каква посока се развива.
В югоизточната част на терена е ситуирана друга сграда с почти квадратен план, като за западна стена е използван източният античен зид. Останалите са изградени от ломени камъни и строителна керамика, споени с кал. В югозападния ъгъл е оформен вход с ширина 0,92 м. Сградата е с размери 6,80 х 6,90 м Част от северната и източната и стени са разрушени.
Последната жилищна структура е ситуирана в едно от помещенията на античната сграда в югозападния част на проучвания терен. По западната стена са оформени огнище от тухли с бордюри от имбрици, а непосредствено северно от него и каменна печка, която е запазена в малка степен, защото е разрушена от яма от османския период.
През този сезон се проучиха още 6 зърнохранилища и така техният брой става общо 12. Всички са изградени от ломени камъни и фрагменти строителна керамика, споени с белезникава глина. Стените им са измазани със същата глина, за да не пропускат вода във вътрешността. Всички са фундирани до скалистия терен. При градежа си използват материали и архитектурни елементи от по-ранните строителни периоди. Почти всички са с кръгла форма, като долната им основа е по-широка, а в горната част се стеснява и придобива кошеровидна форма.
Интерес представлява едно от зърнохранилищата. То е с елипсовидна форма и размери 3,94 х 2,46 м. В средата по късата страна е изграден разделителен зид. Така зърнохранилището може да побере 2 различни култури, без да се смесват.
Бе проучено още едно съоръжение за производство на негасена вар (общо 3 за двата сезона). То е ситуирано северно от сградата в югоизточната част. Възможно е то да е причина за разрушената и северна стена. Има най-голяма дълбочина от всички. Стените му са силно опалени.
IV СТРОИТЕЛЕН ПЕРИОД: XVIII-КРАЯ НА XIХ ВЕК.
От този строителен период се разкриха още 4 (общо 7 за двата сезона) боклучни ями.