Археологически проучвания на акведукт в северната част на АР „Августа Траяна – Верея – Стара Загора”
Мария Камишева
Обектът попада в северната част на резервата „Августа Траяна-Верея-Стара Загора” (УПИ IX3430, кв. 65а, бул. „М. М. Кусев“ 64). През 2008 г. под ръководството на Димитър Янков, обектът е проучен на площ около 230 м2. Разкрити са 17 гроба от периода на втората половина на XIX век, както и водопреносно съоръжение, което захранва с вода античния град, датирано условно от проучвателя около началото на IV век. Археологическите проучвания са приети с препоръка да се извърши частичен демонтаж на водопреносното съоръжение в южния край на разкрития участък.
При проучването през 2022 г. се установи, че акведукта има два строителни периода. През първия, вероятно III-IV век, е изградено масивно съоръжение с обща ширина 2,08 м. При градежа са използвани големи и средни ломени камъни, споени с розов хоросан. По западната му линия е оформен канал с правоъгълно сечение, чийто стени са оформени с тухли, а по дъното с камъни. Покрит е с големи каменни плочи. Има ширина 0,38 м и дълбочина 0,44 м. Стените му са oбмазани с хидрофобен хоросан, по които сега се забелязват варовикови отлагания. Източната му стена е оформена по лицевата страна с пояс от 4 реда тухли. В дълбочина под тухления пласт, стената е изпълнена конструктивно с отстъпи, вероятно за обиране на денивелацията на терена. Така изградено, източното му лице изглежда оформено със стъпала, едното на 0,24 м под последния ред тухли, а другия - 0,55 м. Те са конструктивно свързани с Акведукт 1.
Вероятно около началото на VII век (според откритата в зидарията монета), съоръжението е укрепено и разширено. Новото разширение е изградено от големи ломени камъни с калова спойка. При изграждането на Акведукт 2, строителите вероятно са следвали първоначалната схема и за изградили отстъп в долната му част, а в основата са поставили масивните мраморни блокове и архитектурни елементи, които да предотвратят евентуалното му свличане. Каналът в западната част продължава да бъде използван.