2022 г. - Археологически проучвания при изпълнение на проект „Изграждане на ВиК инфраструктура на обособената територия, обслужвана от „Водоснабдяване и канализация” ЕООД, гр. Стара Загора

Археологически проучвания при изпълнение на проект

„Изграждане на ВиК инфраструктура на обособената територия, обслужвана от „Водоснабдяване и канализация” ЕООД, гр. Стара Загора

 

Петър Калчев, Мария Камишева, Величка Мартинова, Пламена Бакалова

 

Археологическите проучвания обхващат изкопните работи по време на изпълнение на трасетата на водопроводите и канализацията в охранителните зони на Археологически резерват „Августа Траяна-Верея-Стара Загора”. Констатирани са трасета на крепостни стени; некрополи и единични гробни съоръжения; трасета на антични улици и други структури.

КРЕПОСТНИ СТЕНИ

Профил II-45 – ул. ,,Иван Шишман‘‘ в участъка между ул. ,,Княз Борис ‘‘ и ул. „Ген. Столетов‘‘

При реконструкцията на канализационната мрежа, се разкриха части от двете крепостни стени на античния град. Те се намират на разстояние една от друга на 5,50 м. Външната е изградена е от квадри с правоъгълна форма, споени с розов хоросан. При северното лице на стената има нарушение от прокарването на стара тръба за канализация. Вътрешната стена е нарушена от всички страни, най-вече от изграждането на стара шахта за канализация.

ДМА 9, клон 2 - по ул. М. Методий Кусев, между ул. Августа Траяна и ул. Боруйград - източно улично платно

            Крепостните стени се регистрират при прокарването на ново водопроводно трасе. Външната крепостна стена е с ширина 1,63 м, като в изкопа се проследяват 0,88 м от нейната дължина. Изградена е от ломени камъни, споени с хидрофобен хоросан. По западната страна на изкопа, през нея преминава водопровод от глинени тръби с посока север-юг от османския период, който я разрушава. На 10,30 м южно от нея се достигна до вътрешната крепостна стена. Ширината и е 1,60 м. Изградена е от ломени камъни, споени с розов хоросан.

Главен клон II н.з., ДМА 11– по ул. „Боруйград“, между  ул. "Георги Кюмюрев" и ул. "Цар Иван Шишман"

            Разкритите структури се откриват при прокарване на трасета на водопровод и канализация. Външната крепостна стена е с посока северозапад-югоизток. Разкритата и дължина е 8,00 м, и ширина 3,34 м. Тя е силно разрушена от прокарването на водопроводни и канализационни тръби, трасета на кабели и изграждането на шахта в по-ранен период. Вътрешната крепостна стена е разположена на 6,80 м от външната, с ширина 1,84 м и дължина 8,35 м. В проучваното пространство са разкрити два пиластъра. Южния пиластър има ширина 1,26 м, като пространството между него и стената е запълнено с ломени камъни. Възможно е вторият пиластър да е бил използван за основа на стълба. Разстоянието между двата пиластъра е 3,56 м. Общата ширина на вътрешната крепостна стена заедно с пиластрите е 3,20 м.

            На вътрешната стена е оформена кула с правоъгълна форма, която частично също е разрушена. Проследимите и размери са 4,0 х 3,80 м.

Клон 1 ДМА-11 - по ул. "Васил Левски" между ул."Г. С. Раковски" и ул."Иван Шишман"

При полагане на ново трасе на водопровод по ул. Васил Левски, са регистрирани участъци от отбранителните съоръжения на Августа Траяна – вътрешна стена, външна стена и триъгълна кула. Външната крепостна стена е с дължина 3,00 м. Запазената ѝ широчина е 0,55 м, тъй като е разрушена от османска яма и прокарването на кабели. Изградена е от необработени ломени камъни. Вътрешната крепостна стена е по-широка и достига близо 6,00 м. От изток до нея е долепена триъгълна кула, от която е разкрита малка част. Стената е изградена от различни по големина ломени камъни, споени с голямо количество розов хоросан със счукана тухла.

ДРУГИ СТРУКТУРИ

Профил II-45 – ул. ,,Иван Шишман‘‘ в участъка между ул. ,,Княз Борис ‘‘ и ул. „Ген. Столетов‘‘

На пресечката на ул. Граф Игнатиев и ул. Иван Шишман, при изграждането на канализационно трасе се разкри част от антична улица - decumanus. Изградена е от големи плочести камъни с ширина 1,80 м. Непосредствено под уличното платно е оформен канал с посока изток-запад и ширина 0,60 м

Профил I-15 - ул. "М.Методи Кусев" между ул. "Верихови" и ул. "Ген.Столетов" (Обр. 2.2)

При прокарване на ново трасе на канализацията по бул. „М. М. Кусев” се разкри трасе на антична улица - cardo. Проследява се на дължина 5,25 м и ширина 1,10 м. Улицата е оформена от големи каменни плочи. Между тях се забелязват пространства изпълнени с трамбовка. В източния и западния профил на изкопа се регистрираха по-късни вкопавания – ями от османския период, които частично я разрушават.

Клон 1, ДМА 9 – по ул. Августа Траяна, между ул. Константин Иречек и ул. Х. Д. Асенов

Полагането на тръба за водопровод по ул. Августа Траяна се разкриха няколко зида.

Вероятно става дума за сграда с масивни зидове, с ширина 0,96 м – 1,05 м. Източното и помещение е с ширина 2,40 м. Ориентирано е север-юг, като северния му край е разрушен от прокараната преди години метална тръба за водопровод. Следващото помещение е с ширина 2,50 м. То също е разрушено по северната си линия. Зидовете са изградени от ломени камъни, споени с хоросан, като на места, в по-горните си части, и с тухли. На 2,01 м от западното лице на последния зид, се разкри трасе на канал с посока североизток-югозапад. Той е с максимална разкрита ширина 0,83 м. Каналът е изграден от ломени камъни и тухли, споени с хоросан. Вътрешността му е обмазана с розов хоросан.

Главен клон II н.з. - по ул. "Боруйград" между ул."Иван Шишман" и ул. "Димитър Наумов"

Разкритите трасетата на няколко зида, които оформят помещения, са установени при полагане на водопроводно трасе.

            От помещение 1 са регистрирани два зида, образуващи прав ъгъл. Единият зид е разчистен в южния профил на изкопа, с дължина 4,55 м и височина 1,40 м. В централната част на разкрития участък от зида е оформена арковидна ниша от фрагменти от тухли с различни размери.

На 32 м от помещение 1, се регистрира помещение 2. Единият му зид отново попада в южния профил на изкопа, като леко се издава от него. От него е разкрит участък с дължина 2,07 м. Зидът е изграден от различни по големина необработени ломени камъни и фрагменти от тухли. Зидът е запазен на височина 1,55 м. В източната част вероятно е оформена страница за вход от различни по големина тухли.

НЕКРОПОЛИ И ЕДИНИЧНИ ГРОБОВЕ

Главен клон II с.з. -  от ул. „Ив. Вазов” през парк Бедечка

            При изграждане на ново трасе на водопровод, са регистрирани три гробни съоръжения. Не личат предварително изкопани гробни ями. Индивидите са положени по гръб, ориентирани са в посока югозапад-североизток с глава на югозапад. Гроб 1 и 2 са засечени в южния профил на изкопа. Гроб 3 е разположен в близост до южния профил. Положен е по гръб, с изпънати крака и ръце покрай тялото. При проучването не са открити гробни дарове.

Дъждовен колектор - по ул. „Августа Траяна“, между бул. "Руски" и ул. "Хаджи Димитър Асенов" от РШ 21 до РШ 14

Изкопните дейности са извършени във връзка с полагането на трасе за колектор. Откриха се 3 гробни съоръжения, които са частично запазени. Индивидите са погребани чрез трупополагане с посока изток-запад, без предварително изкопана гробна яма. Положени са в изпънато положение с глава на запад. Само в единия случай може да се установява положението на ръцете - скръстени на корема. Липсва гробен инвентар.

Главен клон II с.з. – по ул. "Августа Траяна" от ул. "Г. С. Раковски" до ул. "Димитър Наумов"

Изкопните дейности се извършват във връзка с прокарване на ново трасе на водопровод. Регистрирани са три гробни съоръжения и една структура от тухли. Гробовете се откриват на различна дълбочина, като не се забелязва предварително оформена гробна яма. Само при единия има податки за покритие от тегули (гроб 2). В голяма степен те са разрушени, с разбъркан или липсващ костен материал. Ориентирани са изток-запад, с глава на запад. Липсва гробен инвентар.

Проучената структура от тухли е с ширина 0,69 м, а проследимата дължина 1,08 м.

Клон 1, ДМА 9 – по ул. Августа Траяна, между ул. Константин Иречек и ул. Х. Д. Асенов

Регистрираните гробни съоръжения се откриват на дълбочина между 0,85 - 1,60 м от нивото на асфалтовото покритие на улицата във връзка с прокарването на водопровод. Два от тях са пресечени при прокарването на металната водопроводна тръба (гроб 3, 5), като липсват голяма част от костите на краката и ръцете. Част от гробовете са положени в предварително изкопана плитка гробна яма с овална форма и посока изток-запад. Индивидите са положени с глава на запад, като ръцете им са скръстени на гърдите (гроб 2, 6) или положени към раменете (гроб 4). Само в един случай е открит гробен инвентар - бронзова тока(?) в областта на таза (гроб 6).

Главен клон I с.з. – по ул. „Свети Апостол Карп“

Регистрирания гроб №1 се открива на 1,50 м от асфалтовата покривка. Гробното съоръжение е вкопано в скалистия терен и е с ориентация изток-запад по дългата си ос. Изграден е от каменни плочи по дългите страни и от мраморни по късите. Подът му е изграден от тухли. Източната част на съоръжението, вероятно е отнесена при изкопа за старата водопроводна тръба. Покрит е с каменни плочи. Вътрешните размери на съоръжението са дължина - 2,03 м, ширина 67,5 см и височина 0,67 м. Откритите във вътрешността кости не са в анатомичен порядък. Не е открит гробен инвентар.

 

2022 г. - Археологически проучвания при изпълнение на проект „Изграждане на ВиК инфраструктура на обособената територия, обслужвана от „Водоснабдяване и канализация” ЕООД, гр. Стара Загора
2022 г. - Археологически проучвания при изпълнение на проект „Изграждане на ВиК инфраструктура на обособената територия, обслужвана от „Водоснабдяване и канализация” ЕООД, гр. Стара Загора
2022 г. - Археологически проучвания при изпълнение на проект „Изграждане на ВиК инфраструктура на обособената територия, обслужвана от „Водоснабдяване и канализация” ЕООД, гр. Стара Загора

постоянна експонация

Конференцията ще се проведе на 16 септември 2025...
Изложбата гостува от Регионален археологически...

Къща музей Градски бит - XIX век е адаптирана за хора с увреждания

 

 

ИГРА: Наредете пъзела!

Играйте... Наредете пъзела!