Археологически проучвания на
ул. „Г. С. Раковски” № 48, 50-52 по плана на Стара Загора
Мария Камишева, Величка Мартинова
Обектът е разположен югоизточно от крепостната стена на римския град Августа Траяна, на границата на охранителна зона Б (УПИ V9919 и V1891, кв. 16, ул. „Г. С. Раковски” № 48, 50-52 по плана на Стара Загора). Теренът включва три парцела, обединени в един, и общата му площ възлиза на близо 800 кв. м. В процеса на проучване се установи, че в северната част основите на съвременната къща, включително мазето ѝ, са дълбоко вкопани до 1,50 м от нивото на съвременния терен.
Стерилната охраво-жълта или белезникаво-бяла глина се достига на дълбочина между 1,50 м (в югоизточната част на обекта) до около 2,00 м в централната част. На тази дълбочина на почти цялата площ на обекта избива подпочвена вода.
В североизточната и северозападната част на терена се констатира наличието на две съвременни отходни ями. Под основите на къщата пластът се състои от рохкава пръст, примесена със съвременни строителни материали и боклуци – насип. В югозападната част на терена е регистрирана съвременна варница, а на дълбочина 1,70 – 2,00 м – няколко дървени корита с вар, които са били трамбовани при строежа на съвременните къщи. Регистрирани са две боклучни ями с диаметър между 1,70 и 2,00 м и максимална дълбочина 0,30 м. В тях са намерени много малко материали от периода XVIII–XIX в.
Пред южния (централен) профил на обекта е констатирано вкопаване с неправилна форма и максимални размери 4,80 х 3,80 м, в което са намерени материали от същия период, но функцията му не може да бъде установена.
На проучваната площ не е констатирано наличието на други археологически материали и археологически структури. Малкото намерени фрагменти от глинени съдове и едно желязно сечиво – принадлежат към периода XVIII–XIX в.