2023 г. - Многослоен обект и късноантичен некропол в зона Б на АР ”Августа Тряана – Верея-Стара Загора”

Многослоен обект и късноантичен некропол в зона Б на АР ”Августа Тряана – Верея-Стара Загора”

Петър Калчев, Пламена Бакалова

 

Във връзка с реализацията на инвестиционно намерение се извърши археологическо наблюдение, което след регистриране на археологически структури прерасна в спасително проучване на многослоен обект, разположен в югоизточната част на зона „Б” на археологически резерват „Августа Траяна – Верея – Стара Загора” (УПИ IV 1960, кв. 8 по плана на гр. Стара Загора, ул. „Юри Венелин” № 7).

Археологическите разкопки се осъществиха в границите на целия имот, който е с площ 245 м2.  Теренът е компроментиран многократно, както от строителство от османския период, така и в съвременността (обр.1). В западната половина на обекта основите на  съвременните постройки достигат до светло бежовата материкова пръст.

През археологическия сезон се регистрираха общо 5 структури – ями,  повечето от които според материала открит в тях се датират от средата на XVIII в. – XIX в. Те са ситуирани по протежение на цялата проучвана площ. Запълнителят им е от тъмно кафява на цвят до черна, рохка по структура пръст, примесена с дребни по размери ломени камъчета, пепел и въгленчета, както и фрагменти от строителна и битова керамика; стъклени съдове и животински кости. Имат следните форми: правоъгълна, кръгла и елипсовидна. Яма № 2 е с градеж на стените – суха зидария от ломени камъни. Дъната на структурите са равни, с леко полегати към тях стени. При някои от тях поради вкопаването им в културните пластове, границите им са трудно доловими (Ями №№ 1 и 5). В яма № 3 - археологически материал не бе открит.  

При проучването им се оказа, че ями №№ 1, 2 и 4 нарушават предхождащи ги негативни структури  - гробни ями (Гробове №№ 7 и 13) и траншея.

Към същият период (XVIII-XIX в.) се отнасят и частично запазени основи на къща –регистрирани в кв. А12 (к.196,92 ). Те имат следните размери: ~3,50 х 1,00 м. Стените са с градеж от ломени камъни на суха зидария.

При спасителните проучвания се документираха 38 гробни съоръжения. Те представляват обикновени гробни ями вкопани в тогавашния терен и/или в светло бежовия на цвят материк.  Те са с  правоъгълна или трапецовидна форма със заоблени ъгли, вертикални стени, равно дъно и ориентация И-З, З-И, С-Ю с различни отклонения.  Покритие на гробно съоръжение бе установено при следните гробове № 1÷6,12÷14,18-19,24,26,28,31,36 и 37 което е от тегули, тегули и тухли, или от ломени камъни и тегули. Конструкция от стреховидно поставени тегули  - тип VI по Л. Гетов бе регистрирана при един гроб (гроб № 1). При гроб № 15 се наблюдава облицована с тухли гробна яма. Две от регистрираните гробни съоръжения са без оформена яма (гробове №№ 21 и 23). Гробните съоръжения имат следните запазени размери: дължина – от 0,56 до 2,23 м ; ширина – от 0,30 до 0,96 м, дълбочина – 0,06 до 0,71 м. В почти всички гробове погребаните са полагани по гръб с глава на ЮЗ, СЗ, З и И в изпънато положение (с изключение на гробове №№ 8А, 12, 14 и 30, които не са в анатомичен порядък). Главата е поставена на тила си; леко наклонена към ляво или дясно рамо, ръцете са положени върху таза или изпънати покрай тялото. При всичките гробове долните крайници са изпънати. Костните останки са с различна степен на запазеност. При част от скелетите се наблюдава разместване на костите от по-късни вкопавания (Гроб № 7, 8А, 10, 11, 12, 13, 16, 33). В част от  разкритите гробове се откри гробен инвентар. При гробове № 5 и 38 това са луковични фибули (тип 24г по Е. Генчева: 310 - 350 г. за гроб № 5 и тип 24 д  по Е. Генчева: 330 - 400 г. за гроб № 38), при гробове № 18 и 28 – монети от IV в., като в гроб № 23 –мъниста. (Обр. 2)

Некрополът се датира след средата  на IV в.  

По протежение на ЮИ част на терена се регистрира траншея с ориентация ЮЗ-СИ, която следва естествената му денивелация. Има обърнато пресечено конусовидна форма и полегати към дъното стени. Вкопана е в материковия терен (к. 195,70). Запълнителят ѝ е от тъмно кафява на цвят пръст, хомогенен. Тя има следните размери: дължина 12,80 м х ширина на ниво на регистриране 1,80-2,10 м х ширина на дъното – 0,80 - 1,0 м х дълбочина 0,20 - 0,65 м (к. дъно - 195,23 в кв. В1)  Поради многото нарушения и липсата на археологически материал в нея не може да се датира прецизно. По аналогии (многослоен обект и некропол на ул. „Ген. Гурко”№ 94 и многослоен обект и некропол на ул. „Поп Минчо Кънчев”№ 110) предполагаме, че може да се отнесе към  късния неолит.

Регистрация в АИС“Археологическа карта на България“: Картон № 2300159, автор Мария Камишева; последна актуализация – 04.02.2024 г., направена от Мария Камишева.

2023 г. - Многослоен обект и късноантичен некропол в зона Б на АР ”Августа Тряана – Верея-Стара Загора”
2023 г. - Многослоен обект и късноантичен некропол в зона Б на АР ”Августа Тряана – Верея-Стара Загора”

постоянна експонация

Конференцията ще се проведе на 16 септември 2025...
Изложбата гостува от Регионален археологически...

Къща музей Градски бит - XIX век е адаптирана за хора с увреждания

 

 

ИГРА: Наредете пъзела!

Играйте... Наредете пъзела!