Многослоен обект и некропол в зона Б на АР„Августа Траяна – Верея – Стара Загора”
Петър Калчев, Пламена Бакалова
Във връзка с реализацията на инвестиционно намерение на обект, намиращ се в югозападната част на зона Б на АР „Августа Траяна – Верея – Стара Загора” (УПИ III-9931, кв.71;ул. „Цар Иван Асен II” № 91, гр. Стара Загора) се извърши спасително археологическо проучване с екип: ас. Петър Калчев, Пламена Бакалова, Станислава Ангелова и Мартин Колев.
Археологическите разкопки се осъществиха в границите на целия имот, който е с площ 645 м2. Теренът е компроментиран многократно, както от строителство от османския период, така и в съвременността.
През археологическия сезон се регистрираха общо 30 структури – ями, повечето от които (т.е.25) според материала открит в тях се датират от средата на XVIII в. – XIX в. Те са ситуирани по протежение на цялата проучвана площ. Запълнителят им е от тъмно кафява на цвят до черна, рохка по структура пръст, примесена с дребни по размери ломени камъчета, пепел и въгленчета, както и фрагменти от строителна и битова керамика; стъклени съдове и животински кости. Имат следните форми: правоъгълна, кръгла и елипсовидна. Дъната на структурите са равни, с леко полегати към тях стени. В ями №№ 12, 14, 16 и 19 - археологически материал не бе открит. Ями №№ 23, 25, 26, 28 и 30 са частично проучени.
Ями №№ 12, 13, 14 и 19 частично са нарушили следните гробове №№ 10, 16, 19 и 32, а ями № 23 и 29 - каменната настилка и керамични водопроводи под нея, регистрирани в южната половина на обекта.
По време на археологическият сезон се регистрираха 73 гроба. Проучени от тях са 63. Гробните съоръжения представляват обикновени гробни ями, плитко вкопани в тогавашния терен и/или в светло бежовия на цвят материк. Те са с правоъгълна или трапецовидна форма със заоблени ъгли, с вертикални стени и равно дъно. Ориентацията им е И-З, З-И и С-Ю с различни отклонения.
Покритие на гробно съоръжение бе установено при следните гробове № 1÷9, 22, 25÷27, 32, 35, 36, 41, 42, 49, 51, 52, 57, 65, 66, 67, 68 и 69, което е от тегули, тегули и тухли, или от ломени камъни и тегули. Костните останки са с различна степен на запазеност. В почти всички гробове погребаните са полагани по гръб с глава на ЮЗ, СЗ, З и И в изпънато положение (с изключение на гроб № 20, който не е в анатомичен порядък). Главата е поставена на тила си; леко наклонена към ляво или дясно рамо, ръцете са скръстени върху таза или изпънати покрай тялото. При всичките гробове долните крайници са изпънати (с изключение на гроб № 49 – хокер?). При част от скелетите се наблюдава разместване на костите от по-късни вкопавания (Гроб № 10, 11, 12, 13, 16 и 32).
Според откритите находки и стратиграфски наблюдения гробовете се датират от средата на II в. до началото на V в.
В част от проучените гробни съоръжения гробен инвентар не бе открит.
В югозападната част на терена бе регистрирана частично запазена настилка от дребни по размери ломени и единични речни камъни с големина до 10 см и фрагменти от строителна керамика между тях (кв. D3÷D6). Тя е с приблизителни размери: дължина 10,50 м х ширина максимална 4,80 м. Изградена е върху подложка от оранжево-кафява на цвят песъклива по структура пръст (с дебелина на пласта до 0,20 м). Датира се IV – V в.
Проследени са и трасетата на два керамични водопровода с ориентация З-И, разположени в югозападната половина на обекта. Те са изградени от керамични тръби с размери: 0,38 х 0,12 м и големина на муфата 0,02 м. Свързани са помежду си с бял хоросан със счукана тухла в него. Водопровод № 1се проследи с известни прекъсвания (поради нарушавания от по-късни вкопавания: яма № 23 и съвременна къща) до следната дължина 9,74 м, а водопровод № 2 е с общо трасе 6,30 м. Те се откриха след демонтиране на настилката и са с горна хронологична граница в IV в. Предстои до зачистването и проследяването им. Археологическите проучвания ще продължат през 2024 г.
Регистрация в АИС“Археологическа карта на България“: Картон № 2300159, автор Мария Камишева; последна актуализация – 04.02.2024 г., направена от Мария Камишева.